Procedura adopcyjna to nic strasznego!
W ostatnim czasie coraz więcej osób kontaktujących się z nami w sprawie zwierzaków, rezygnuje gdy dowiaduje się, że obowiązuje procedura i umowa adopcyjna.
W związku z tym chcielibyśmy wyjaśnić i przybliżyć Wam czym jest taka procedura i w jakim celu ją stosujemy.
Po pierwsze – bardzo nam zależy, aby nasi podopieczni znajdowali dobre, odpowiedzialne domy. Chcemy osobę, która decyduje się na adopcję troszkę poznać, bo różne sytuacje zdarzały się w naszej działalności.
Niestety, czasami zdarzają się ludzie skrajnie nieodpowiedzialni, np.:
- pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
- agresywni,
- okazywało się że reszta rodziny nie zgadza się na posiadanie zwierzęcia,
- nieświadomi tego, że pies (lub kot) generuje dodatkowe obowiązki oraz koszty,
- zdarzyło się że ktoś wyrzucił zwierzaka kilka dni po adopcji – a umowa adopcyjna zobowiązuje, że w razie czego zwierzak wraca do nas.
Wierzymy, że większość ludzi podchodzi do tematu adopcji w rozsądny i przemyślany sposób. Jednak chcemy chronić nasze zwierzaki przed takimi, choćby pojedynczymi sytuacjami.
Istnieje też drugi, dodatkowy powód – jako fundacja musimy posiadać dokumenty poświadczające, jakie są dalsze losy naszych podopiecznych, tego oczekują od nas nie tylko nasi Darczyńcy (dzięki którym możemy pomagać zwierzętom), ale również instytucje i urzędy, do których składamy sprawozdania.
Jak wygląda procedura adopcyjna?
Zwykle najpierw odbywa się rozmowa telefoniczna, a osoba zainteresowana adopcją otrzymuje mailowo ankietę adopcyjną. Znajdują się w niej podstawowe pytania dotyczące stosunku do zwierząt i warunków jakie może zapewnić zwierzakowi osoba adoptująca (nie wydajemy zwierząt na łańcuch, czy do niewychodzącego kojca). Pytamy także, czy fakt adopcji psa akceptują i godzą się na nowego domownika wszyscy członkowie rodziny (niestety, często okazuje się, że nie… ).
Następnym etapem jest spotkanie ze zwierzakiem, którego dana osoba chce adoptować. Zwykle odbywa się w hoteliku lub domu tymczasowym, w którym aktualnie przebywa zwierzak.
Do adopcji, do nowego domu zwykle zawozi zwierzaka osoba reprezentująca fundację i na miejscu podpisujemy umowę adopcyjną. Zdarzają się od tego wyjątki – np. gdy ktoś przyjeżdża z daleka, a rozmowa, ankieta adopcyjna i spotkanie wypadnie pozytywnie, zgadzamy się od razu podpisać umowę i wysłać zwierzaka do nowego domu z nowymi Opiekunami.
Po adopcji, za jakiś czas zwykle kontaktujemy się z nowym Właścicielem zapytać czy wszystko jest w porządku i prosimy o przesłanie zdjęć (to najmilsza część naszej działalności – oglądanie zdjęć naszych szczęśliwych podopiecznych w nowych domach ? ).
Ta treść jest dostępna w następujących językach: polski niemiecki