Jak określić wiek adoptowanego psa?

Gdy adoptujemy dorosłego psa, szczególnie w starszym wieku, możemy jedynie domyślać się ile dokładnie ma lat.

Pomocnych w jego określeniu może okazać się kilka wskazówek:

? Zęby

Najlepszym sposobem na odgadnięcie wieku psa jest ocena stanu jego zębów. U szczeniąt stałe zęby zaczynają się pojawiać, gdy osiągają one wiek około 3 i pół miesiąca. Wszystkie stałe zęby wyrastają, zanim pies osiągnie około 7 miesięcy. Pozostaną one czyste i białe, dopóki pies nie ukończy 1,5-2 lat.

W wieku około 3 lat zęby zaczynają się ścierać, a na zębach tylnych osadza się kamień nazębny. Od 3 do 5 lat na wszystkich zębach będzie widoczne nagromadzenie kamienia nazębnego (w mniejszym lub większym stopniu), zęby są widocznie starte. Po ukończeniu przez psa 6-8 lat zęby będą wyglądać na zużyte, często na dziąsłach pojawiają się ciemne plamy.

? Oczy

U starszych psów czasem dochodzi do stwardnienia białka soczewki i oczy wydają się mętne. Ten stan zwykle nie wpływa na ich wzrok, ale wskazuje na zaawansowany wiek.

? Sierść

Niektóre psy zaczynają siwieć, gdy mają około 7 do 10 lat. Pierwsza zwykle siwieje kufa.

? Słuch

Z wiekiem psy często tracą słuch. Pies, który wydaje się być agresywny, po prostu nie słyszy zbliżających się ludzi i jest zaskoczony, a pies, który nie wykonuje już poleceń, często po prostu ich nie słyszy.

Niezależnie od tego, jak stary jest pies, którego adoptowałeś, pamiętaj, że to dla niego najwspanialszy prezent – własny dom i rodzina na ostatnie lata, podczas gdy większość jego życia to często bezdomność i tułaczka po schroniskach.

Ta treść jest dostępna w następujących językach: polski niemiecki

Polub nas na Facebooku

Polub nasz profil i pomóż znajdować nowe domy dla naszych podopiecznych :) Każdy nowy fan to szansa na znalezienie opiekunów adopcyjnych, wolontariuszy i realną pomoc bezdomnym zwierzętom.