Jak i dlaczego powinniśmy ograniczyć zużycie plastiku?

Plastik to jedno z najbardziej popularnych, a zarazem najbardziej degradujących planetę, tworzyw sztucznych. Dlaczego został przez nas tak dobrze odebrany? Jest niezwykle lekki, wytrzymały, odporny na wodę oraz bardzo tani w produkcji. Problemem jednak staje się fakt, że plastik potrzebuje co najmniej 400 lat, by bez żadnej pomocy mógł zdegradować. Liczba ta jest szacowana i czas ten może się znacznie wydłużyć, bowiem żaden wyprodukowany plastik nie zdążył jeszcze zdegradować.
Masowa produkcja plastiku rozpoczęła się dopiero po II wojnie światowej. Wcześniej plastik używany był głównie w jednostkach wojskowych. Łącznie wyprodukowaliśmy już ponad 8,5 mld ton plastiku! Tylko 9% z nich podlega recyklingowi, około 12% ulega spalaniu, a pozostałe 79% zalega na naszej planecie. Według przewidywań ekspertów, do 2050 roku w oceanach znajdziemy więcej plastiku niż ryb. W ciągu roku zużywa się ponad 330 mld m3 litrów wody wyłącznie do produkcji plastikowych opakowań. Te liczby i informacje mogą zaskakiwać, dlatego warto pomyśleć o zmianach w swoim życiu i znacznym ograniczaniu plastiku.
 
Warto jest więc podjąć jakieś działania. Plastik może okazać się bardzo dużym i trudnym do usunięcia problemem, zwłaszcza dla przyszłych pokoleń. W dobie konsumpcjonizmu ważne jest zastanowienie się, czy aby na pewno wszystko jest nam potrzebne. A jeśli jest nam potrzebne – to czy możemy znaleźć mniej szkodliwy zamiennik. Należy pamiętać, że te wybory będą miały olbrzymi wpływ na przyszłość nie tylko naszych dzieci, ale także zwierząt i całego środowiska naturalnego.
 
Proste zmiany, które warto wprowadzić w życie aby zmniejszać produkcje szkodliwego plastiku:
 
1. Używanie toreb wielorazowego użytku – wiele osób każde zakupy kończy z dodatkową plastikową torbą. Warto tego unikać dla dobra planety, ale także dla naszego portfela.
 
2. Ograniczanie produktów zapakowanych w plastik – wybieraj produkty na wagę, które może zapakować do swojego woreczka lub torby. Unikasz produkowania niepotrzebnych odpadów, a przy tym jesteś w stanie zaoszczędzić.
 
3. Wielorazowe pojemniki na lunch, butelki wielokrotnego użytku – nawet jeśli te są plastikowe, to spokojnie mogą posłużyć kilka lat. W wieli miastach jakość wody – „kranówki”, jest na tyle dobra, że można ją spożywać bezpośrednio z kranu. Świetną alternatywą dla kupowania wody w plastikowych butelkach stają się też filtry węglowe.
 
4. Unikaj kawy w kapsułkach i plastikowych kubkach – coraz więcej kawiarni obniża cenę kawy zamawianej w swoim kubku. Warto więc w taki zainwestować. Przyczynia się on do redukcji niepotrzebnych zanieczyszczeń i pozwala ograniczyć wydatki.
 
5. Nie kupuj jednorazowych słomek i sztućców – warto wybierać ich ekologiczne substytuty, które są obecnie bardzo powszechne. Wyglądają one dużo estetyczniej i są w coraz atrakcyjniejszych cenach. Jeśli lubisz jeść na mieście, warto też zaopatrzyć się w swoje własne sztućce i słomkę, które z łatwością zmieścisz do plecaka czy torebki
 
6. Segreguj śmieci – może to pomóc w recyklingu plastiku. Pamiętaj także o maksymalnym wykorzystywaniu worków na śmieci. Nie wyrzucaj powietrza, tylko wypełniaj worki na ile to możliwe.
 
7. Ogranicz kupowanie ubrań – wszystkie ciuchy z syntetycznych tkanin to dodatkowe porcje mikroplastiku. Jeśli już coś kupujesz – patrz na materiał. Wybieraj 100% bawełnę lub inne naturalne tkaniny.
 
8. Wybieraj mądrze – wykluczenie plastiku jest niemalże niemożliwe. Warto jednak pamiętać, że bardzo często mamy prawo wyboru. Starajmy się wybierać produkty naturalne, ekologiczne, lepszej jakości. Zamiast plastikowej deski – wybierz tę drewnianą.
 
Warto również zapoznać się z podstawowymi zasadami zero waste – stylu życia pozwalającego na minimalizowanie produkcji śmieci. Opiera się od na 4 głównych zasadach:
 
Refuse – odmawianie zbędnych opakowań, ulotek
Reduce – redukowanie liczby przedmiotów, kupowanie tylko przydatnych i potrzebnych rzeczy
Recycle – przerabianie zbędnych rzeczy, segregowanie odpadów
Reuse – unikanie rozwiązań jednorazowych, szukanie innych zastosowań dla potencjalnych śmieci
 
????
 
Autor: Jan Boniecki

Ta treść jest dostępna w następujących językach: polski niemiecki

Polub nas na Facebooku

Polub nasz profil i pomóż znajdować nowe domy dla naszych podopiecznych :) Każdy nowy fan to szansa na znalezienie opiekunów adopcyjnych, wolontariuszy i realną pomoc bezdomnym zwierzętom.